OUTSORCING
služby v oblasti,
výpočetní techniky,
správa sítě, poradenství
VÍCE ZDE
HARDWARE
řešení a správa sítí,
servis, počítače, periferie,
mobilní zařízení
VÍCE ZDE
SOFTWARE
licencování, softwarový audit,
uživatelský software,
Altus Vario
VÍCE ZDE
KAMEROVÉ SYSTÉMY
CCTV kamery, IP kamery, zabezpečovací systémy,
záznamové zařízení
VÍCE ZDE

Kamerové systémy

S technickým pokrokem zejména v oblasti přenosových sítí a v oblasti digitalizace videosignálu se začínají stále více prosazovat tzv. IP kamery (IP – „Internet Protocol“). V pouzdře IP kamery je kromě kamerového modulu vestavěn rovněž webový video server, který zajišťuje digitalizaci a komprimaci videosignálu a jeho distribuci do počítačové sítě (LAN/Internet). IP kamera je opatřena Ethernet konektorem (RJ-45), takže ji lze přímo připojit ke switchi ve firemní lokální síti (LAN), nebo například k ADSL routeru, který zajišťuje připojení domácnosti nebo firmy k Internetu. IP kamery mají implementované webové stránky, které umožňují sledovat obraz z kamery z kteréhokoliv místa v síti (LAN / Internet) pomocí standardního webovského prohlížeče (např. Internet Explorer).
Designové provedení IP kamer je obdobné jako u analogových. Jsou k dispozici box IP kamery s CS-úchytem pro objektiv, kompaktní IP kamery pro vnitřní nebo venkovní prostředí (případně s funkcí day & night a IR přisvětlením), mini-dome IP kamery (včetně antivandal modelů), otočné auto-dome IP kamery se zoomem atd.
Možnosti využití IP kamer jsou téměř neomezené. Kromě zabezpečovacích a sledovacích aplikací se IP-kamery často používají jako tzv. on-line kamery k přímému přenosu na Internetu (sledování dopravy, průběhu stavby, sněhové zpravodajství ze zimních středisek apod.).


Výhody IP kamer

  • Výhodou IP kamerových systémů je především jejich otevřenost v tom smyslu, že z kteréhokoliv místa na světě s připojením k Internetu může uživatel s příslušnými přístupovými právy vzdáleně sledovat a nahrávat živé video záběry. 
  • Kamerové IP systémy lze snadno rozšiřovat; protože datový signál nedegraduje ani při přenosu na velké vzdálenosti, lze budovat kamerové systémy velkého rozsahu a složitosti. K vybudování IP kamerového systému lze využit kabeláž stávající počítačové sítě (LAN / Internet); není tedy nutné pokládat samostatnou koaxiální kabeláž, jak je tomu u analogových CCTV systémů. Zejména při budování rozsáhlých kamerových systémů tak lze při využití IP technologie dosáhnout významných úspor (ve srovnání s využitím analogového systému). 
  • Další předností je možnost centrálně (nebo i z více míst) vzdáleně spravovat rozsáhlý distribuovaný systém. Z nadstavbového software nebo sí'tového rekordéru je možné provádět video management velkého počtu kamer, často geograficky velmi vzdálených.   
  • Moderní a rychle se rozvíjející disciplínou v oblasti síťového video monitoringu je tzv. inteligentní analýza obrazu, která zahrnuje například tyto funkce: inteligentní detekce pohybu, detekce odložených nebo zmizelých objektů, rozpoznávání registračních značek vozidel (SPZ), rozpoznání lidského obličeje, počítání osob, detekce vandalismu (pospreyování nebo zakrytí kamery, rozostření objektivu, mechanické poškození kamery), atd. 
  • Zatímco maximální rozlišení u analogových kamer je limitováno šířkou pásma, které je u normy PAL k dispozici, u digitálních IP kamer toto omezení odpadá. Díky neustále se zvyšující propustnosti počítačových sítí, zvyšování účinnosti kompresních technik a vývoji dokonalejších obrazových snímačů může rozlišení u IP kamer dosahovat až několika megapixelů. Rozlišení u IP kamer (a digitálního videa vůbec) se vyjadřuje jako počet horizontálních bodů krát počet vertikálních bodů, přičemž 1 megapixel odpovídá 1 milionu bodů. V současnosti jsou na trhu k dispozici IP kamery s rozlišením až cca 5 megapixelů, někteří výrobci již ohlásili uvedení kamer s rozlišením 10mpx.           
  • Jinými výhodami jsou možnost  využití technologie neprokládaného řádkování ("Progressive Scan") pro ostré snímání rychlých dějů, bezdrátový přenos (WiFi), napájení kamer po datovém kabelu (PoE - "Power over Ethernet"), obousměrný přenos audia, možnost integrace s dalšími síťovými systémy (kontrola přístupu, EZS apod.) a mnoho dalších.

 

Záznam IP kamer
Pokud je požadován záznam a správa více IP kamer na PC, jsou k dispozici různé nadstavbové software, které kromě záznamu poskytují řadu dalších doprovodných funkcí (inteligentní video analytika, e-map, sledování obrazu na mobilním telefonu atd.). Někteří výrobci poskytují tento software ke svým IP kamerám zdarma, zpoplatněné programy od specializovaných softwarových firem (Milestone, NUUO) však obvykle podporují IP kamery a video servery od různých výrobců a vykazují větší robustnost a stabilitu.
Jinou alternativou záznamu IP kamer je použití síťového videorekordéru (NVR - "Network Video Recorder"). Jedná se v podstatě o síťový disk (NAS), který umožňuje zaznamenávat data z IP kamer. K síťovému rekordéru se lze připojit z kteréhokoliv počítače v síti a pomocí standardního webového prohlížeče (např. IE) je pak možné prohlížet uložený záznam nebo sledovat živý obraz z IP kamer.

 

IP kamerové standardy
Až donedávna bránila rychlejšímu rozvoji a rozšiřování IP kamerových systémů absence společných standardů, takže vzájemná kompatibilita a interoperabilita mezi síťovými video zařízeními od různých výrobců byla omezená. Výrobci software pro management IP kamer a výrobci síťových rekordérů obvykle podporovali pouze některé modely IP kamer nebo video serverů několika předních výrobců. V roce 2008 založili společnosti Sony, Axis a Bosch společnou platformu ONVIF ("Open Network Video Interface Forum") pro vývoj a zavedení standardů v oblasti IP kamerových systémů. Jedná se o otevřené sdružení, jehož členy se postupně stala většina předních světových výrobců. Byla stanoveny ONVIF protokoly, které definují pravidla pro výměnu informací mezi síťovými video zařízeními (video streaming, přenos video analytických metadat aj.). Síťová zařízení, která splňují ONVIF specifikaci, by tak měla být vzájemně kompatibilní. Tím se významně zvětšila volnost při výběru a návrhu IP kamerových systémů a usnadnila se jejich instalace a případné rozšiřování v budoucnu. Lze předpokládat, že přijetí globálního standardu tak významně urychlí rozvoj a rozšiřování IP kamerových systémů.

PARTNEŘI